17 (3 pts) Assuming that it could exist, what would be the mass percent of carbo
ID: 887290 • Letter: 1
Question
17 (3 pts) Assuming that it could exist, what would be the mass percent of carbon in carbon trioxide (FM 60.01)? %C = 18 (6 pts) A certain compound contains only C and H and has a molar mass of about 85 g/mol. A sample of the compound burns in a combustion apparatus yielding 5.12 g CO2 and 2.08 g H2O. What is its molecular formula? molecular formula= 19. (5 pts) A compound of carbon and hydrogen contains 44.35 g carbon and 11.32 g hydrogen. How many grains of carbon are in 48.8 g of this compound? mass C = 20 (2 pts) Using an example of each, explain how a strong mid differs from a weak acid.Explanation / Answer
17. 1 molecule of carbon trioxide has 1 carbon in it
Mass of carbon = 12.01 g
mass of carbn trioxide = 60.01 g
So, mass percentage of carbon = 12.01/60.01 = 20.01%
18. Find mass percentage,
C = 5.12 g = 5.12 x 12/44 = 1.40
H = 2.08 g = 2.08 x 2/18 = 0.23
Total mass = C + H = 1.40 + 0.23 = 1.63 g
mass % of C = 1.40/1.63 = 86%
mass % of H = 0.23/1.63 = 14%
finding empirical formula,
C = 86/12 = 7.17
H = 14/1 = 14
Divide by smallest number
C = 7.17/7.17 = 1
H = 14/7.17 = 2
Emirical formula = CH2
Empirical formula weight = 12 + 2 = 14 g
ratio = molar mass/empirical formula weight = 85/14 = 6
Molecular formula = C6H12
19. Compound has,
C = 44.35 g
H = 11.32 g
Total weight = C + H = 44.35 + 11.32 = 55.67 g
% of carbon in sample = 44.35 x 100/55.67 = 79.70%
So, grams of carbon in 48.8 g sample wouls be = 79.70x 48.8/100 = 38.88 g
20. Strong acid such as HCl dissociates completely when in solution,
HCl(aq) ----> H+(aq) + Cl-(aq)
the pH of solution is thus, = -log[conc. of HCl]
A weak acid such as acetic acid, dissociates only partially in solution to produce H+ ion,
CH3COOH(aq) <===> CH3COO-(aq) + H+(aq)
the pH of solution would be dependent on how much acid is dissociated at equilibrium
Empirical formula weight = 12 + 5 x 1 = 17 g
Ratio = molecular formula weight/empirical formula weight
= 85/17 = 5
So molecular formula becomes, C5H25
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.