The decomposition of SO2Cl2 is first order in SO2Cl2 and has a rate constant of
ID: 887615 • Letter: T
Question
The decomposition of SO2Cl2 is first order in SO2Cl2 and has a rate constant of 1.36×104 s1 at a certain temperature.
Find the half life?
How long will it take for the concentration of SO2Cl2 to decrease to 25% of its initial concentration?
If the initial concentration of SO2Cl2 is 1.00 M, how long will it take for the concentration to decrease to 0.80 M ?
If the initial concentration of SO2Cl2 is 0.125 M , what is the concentration of SO2Cl2 after 210 s ?
If the initial concentration of SO2Cl2 is 0.125 M , what is the concentration of SO2Cl2 after 470 s ?
Explanation / Answer
(1) half life = 0.693 / rate constant
= 0.693 / 1.36 x 10^-4
half life = 5095.6 s
(2)
inital Ao = 100
after time (t ) A = 25
t = 1/k ) ln (Ao/A)
t = 1/(1.36 x10^-4 ) ln (100/25)
t = 10193.34 s
(3)
inital Ao = 1.00 M
after time (t ) A = 0.80 M
t = 1/k ) ln (Ao/A)
t = 1/(1.36 x10^-4 ) ln (1/0.80)
t = 1640 s
(4)
inital Ao = 0.125
after time (t ) A = ?
t = 210 s
t = 1/k ) ln (Ao/A)
210 = 1/(1.36 x10^-4 ) ln (0.125 / A)
A = 0.1214 M
(5)
inital Ao = 0.125
after time (t ) A = ?
t = 470 s
t = 1/k ) ln (Ao/A)
470= 1/(1.36 x10^-4 ) ln (0.125 / A)
A = 0.1173 M
note : all highlights are answers
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.