The decomposition of SO2Cl2 is first order in SO2Cl2 and has a rate constant of
ID: 950978 • Letter: T
Question
The decomposition of SO2Cl2 is first order in SO2Cl2 and has a rate constant of 1.44×104 s1 at a certain temperature.
Part A What is the half-life for this reaction?
t1/2 = m s
Part B How long will it take for the concentration of SO2Cl2 to decrease to 25% of its initial concentration? Express your answer using two significant figures.
t = m s
Part C If the initial concentration of SO2Cl2 is 1.00 M, how long will it take for the concentration to decrease to 0.74 M ? Express your answer using two significant figures.
t = m s
Part D If the initial concentration of SO2Cl2 is 0.175 M , what is the concentration of SO2Cl2 after 180 s ?
[SO2Cl2]t = m M
Part E If the initial concentration of SO2Cl2 is 0.175 M , what is the concentration of SO2Cl2 after 450 s ?
[SO2Cl2]t = m M
Explanation / Answer
A)
Half life time = 0.693/(1.44*10^(-4)) = 4812.5 sec
= 4812.5/60 = 80.21 min
B)
K = (1/t)ln(a/x)
1.44*10^(-4) = (1/t)ln(100/25)
t = 9627.05 sec
= 160.451 min
c)
1.44*10^(-4) = (1/t)ln(1/0.74)
t = 2091 sec
= 34.85 min
d) 1.44*10^(-4) = (1/180)ln(0.175/x)
x = after 180 sec = 0.17 M
e)
1.44*10^(-4) = (1/450)ln(0.175/x)
x = after 450 sec = 0.164 M
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.