The reversible chemical reaction A+BC+D has the following equilibrium constant:
ID: 890353 • Letter: T
Question
The reversible chemical reaction
A+BC+D
has the following equilibrium constant:
Kc=[C][D][A][B]=3.9
1.)
Initially, only A and B are present, each at 2.00 M. What is the final concentration of A once equilibrium is reached?
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
2.)
What is the final concentration of D at equilibrium if the initial concentrations are [A] = 1.00 M and[B] = 2.00 M ?
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
Explanation / Answer
1) A + B <===> C + D
Initial 2 2 0 0
change -x -x +x +x
equilbrium (2-x) (2-x) x x
Feed values,
Kc = 3.9 = x^2/(2-x)(2-x)
3.9 = x^2/4 - 4x + x^2
15.6 - 15.6x + 3.9x^2 = x^2
2.9x^2 - 15.6x + 15.6 = 0
x = 1.33 M
So equilibrium concentration of A = 2-1.33 = 0.67 M
2) If initial concentration of [A] = 1.0 M and [B] = 2.0 M
Kc = 3.9 = x^2/(1-x)(2-x)
3.9 = x^2/2 -3x + x^2
7.8 - 11.7x + 3.9x^2 = x^2
2.9x^2 - 11.7x + 7.8 = 0
x = 0.843 M
So the equilibrium concentration of [D] = 0.84 M
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.