When solutions of silver nitrate and magnesium chloride are mixed, silver chlori
ID: 890355 • Letter: W
Question
When solutions of silver nitrate and magnesium chloride are mixed, silver chloride precipitates out of solution according to the equation
2AgNO3(aq)+MgCl2(aq)2AgCl(s)+Mg(NO3)2(aq)
Part A
What mass of silver chloride can be produced from 1.23 L of a 0.149 M solution of silver nitrate?
Express your answer with the appropriate units.
SubmitHintsMy AnswersGive UpReview Part
Part B
The reaction described in Part A required 3.45 L of magnesium chloride. What is the concentration of this magnesium chloride solution?
Express your answer with the appropriate units.
mass of AgCl =Explanation / Answer
part A:
amount of AgNO3 = 0.149 x 1.23 = 0.1833mol
amount of AgCl precipitated = 0.1833 mol
molar mass of AgCl = 107.86 + 35.453 = 143.313g/mol
Mass of AgCl precipitated = 0.1833 x 143.313 = 26.265 g
B:
amount of MgCl2 = n(AgCl)/2 = 0.09165mol
this is dissolved in 3.45 L so the concentration is
c(MgCl2) = n(MgCl2)/V = 0.09165/3.45 = 0.0265 mol/L
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.