When solutions of silver nitrate and magnesium chloride are mixed, silver chlori
ID: 951214 • Letter: W
Question
When solutions of silver nitrate and magnesium chloride are mixed, silver chloride precipitates out of solution according to the equation 2AgNO3(aq)+MgCl2(aq)2AgCl(s)+Mg(NO3)2(aq).
What mass of silver chloride can be produced from 1.96 L of a 0.233 Msolution of silver nitrate? Express your answer with the appropriate units. Mass of AgCl=65.3
The reaction described in Part A required 3.46 L of magnesium chloride. What is the concentration of this magnesium chloride solution? Express your answer with the appropriate units.
Explanation / Answer
2AgNO3(aq)+MgCl2(aq)2AgCl(s)+Mg(NO3)2(aq)
no of moles of AgNO3 = Molarity x volume = 0.233 x 1.96 = 0.45668 moles
from the balanced equation it is clear that 2 moles of AgNO3 will give 2 moles of AgCl
so from 0.45668 moles of AgNO3 will produce 0.45668 moles of AgCl
mass of silver chloride = moles x molar mass = 0.45668 x 143.32 = 65.4 grams
Part B
from the balanced equation
2 moles of AgNO3 required one mole of MgCl2
0.45668 moles of AgNO3 required 0.45668/2 moles of MgCl2 = 0.22834 moles of MgCl2
now we have moles and voleme we can find the concentration
Molarity M = 0.22834 / 3.46 = 0.066M
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.