When solutions of silver nitrate and magnesium chloride are mixed, silver chlori
ID: 963293 • Letter: W
Question
When solutions of silver nitrate and magnesium chloride are mixed, silver chloride precipitates out of solution according to the equation 2AgNO3(aq)+MgCl2(aq)2AgCl(s)+Mg(NO3)2(aq)
Part A: What mass of silver chloride can be produced from 1.83 L of a 0.120 M solution of silver nitrate (mass of AgCl)? Express your answer with the appropriate units.
Part B: The reaction described in Part A required 3.93 L of magnesium chloride. What is the concentration of this magnesium chloride solution? Express your answer with the appropriate units.
Explanation / Answer
AgCl
mol of Ag = MV = 1.83*0.12= 0.2196 mol of Ag+
then
mass of Agcl = 0.2196*143.32 = 31.473 g of AgCl could be produced
B)
V = 3.93 L of MgCl2
we need 0.2196 mol of Cl-
that is
0.2196 *2 = 0.4392 mol of MgCl2
[MgCl2] = mol/V = 0.4392/(3.93) = 0.11175 M
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.