Suppose 500 mL of 0.200 M chloroacetic acid , which has a p K a of 2.854, soluti
ID: 890681 • Letter: S
Question
Suppose 500 mL of 0.200 M chloroacetic acid , which has a pKa of 2.854, solution is titrated with 75.0 mL of a 1.00 M NaOH. What is the final pH? The error interval is +/- 0.2 pH units. Answer is 3.33. Show your work.
Suppose you need to create 725 mL of a pH 3.50 solution in water. You have a 0.0250 molar concentrated solution of HCl. How much of this concentrated acid solution will need to be added to a 725 mL volumetric flask and then diluted with water to obtain a final volume of 725 mL at the desired pH? Units are mL.
Thank you
Explanation / Answer
A)
V1 = 500 ml
M1 = 0.2 Acid
pKA = 2.854
V2 = 75
M2 = 1.0 NaOH
Reaction
HA + NaOH ----> H2O + Na+ and A-
From here
Calculate moles reacted
N1 = M1*V1 = 0.2*0.5 = 0.1 mol of acid
N2 = M2*V2 = 1*0.075 = 0.075 mol of base
0.100 -0.075 = 0.025 mol of acid left
This will be:
NaA (aq) ---> Na+ and A-
HA + <---> H+ and A-
There is a common ion effect
this will form a buffer
we decribe buffers with henderson haselbach equation
pH = pKA + log(A-/HA)
Recalculate concentrations of A- and HA (new moles and volumes)
[A-] = 0.075 / (0.500+0.075) = 0.13 M
[HA] left = 0.025 / (0.5+ 0.075) =0.043 M
pH = pKA + log(A-/HA) = 2.854 + log(0.13/0.043) = 3.33
Which is what you got XD
NOTE: please consider posting question number 2 in another set of questions, we are not allowed to answer multiple questions.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.