Consider the following reaction: 2CH3OH(g)2CH4(g)+O2(g), H =+252.8 kJ Part A Cal
ID: 890957 • Letter: C
Question
Consider the following reaction:
2CH3OH(g)2CH4(g)+O2(g),H=+252.8 kJ
Part A
Calculate the amount of heat transferred when 24.0 g of CH3OH(g) is decomposed by this reaction at constant pressure.
Express the heat to three significant digits with the appropriate units.
Part B
For a given sample of CH3OH, the enthalpy change during the reaction is 82.7 kJ . What mass of methane gas is produced?
Express the mass to three significant digits with the appropriate units.
Part C
How many kilojoules of heat are released when 38.6 g of CH4(g) reacts completely with O2(g)to form CH3OH(g) at constant pressure?
Express heat to three significant digits with the appropriate units.
Explanation / Answer
(EDITED)
24 g of CH3OH
MW of CH3OH = 32.04
moles = mass/MW = 24/32 = 0.75 gmol
note that the reaction is based for 2 mols! so for 0.75 mols
0.75/2 * (252.8 kJ) = 94.8 kJ ---> 94.8 kJ (3 sign.)
B)
H = 82.7 kJ
what mass of methane was there=
So we got form las exercise that 25 g of CH3OH will give 98.8 kJ so..
for 82.7 kJ/ then we get (82.7/98.8)*25 = 20.926 mass of CH3OH were there
BUT!
1 mol of CH3 produces 1 mol of CH4
change 20.926 gof CH3OH to mol
20.926/32 = 0.654 gmol of CH3OH, therefore... we produced 1:! that is 0.654 mol of CH4
C)
if 38.6 g of CH4 + oxygen form CH3OH at P ct
that is
MW CH4 = 16
mol = 38.6/16 = 2.42 gmol of CH4
The reaction
2CH3OH(g)?2CH4(g)+O2(g),?H=+252.8 kJ
may be inverted
2CH4(g)+O2(g)?2CH3OH(g),?H= - 252.8 kJ
If 2 mol of CH4 --->-252.8 kJ
then
2.42 mol of CH4 --> 305.89 kJ or 305 kJ (/3 significant fig)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.