Consider the following reaction: 2C4F6 --> C8F12 At 375 deg Celcius, the rate co
ID: 977974 • Letter: C
Question
Consider the following reaction:2C4F6 --> C8F12
At 375 deg Celcius, the rate constant is 0.0896 L/mol • s. If the initial concentration of C4F6 is 0.200 M, what will it be after 205s? Consider the following reaction:
2C4F6 --> C8F12
At 375 deg Celcius, the rate constant is 0.0896 L/mol • s. If the initial concentration of C4F6 is 0.200 M, what will it be after 205s?
2C4F6 --> C8F12
At 375 deg Celcius, the rate constant is 0.0896 L/mol • s. If the initial concentration of C4F6 is 0.200 M, what will it be after 205s?
Explanation / Answer
rate constant k = 0.0896 L / mol s
this is the second order rate equation based on the rate constant units
1/ [A] = 1/[A0] + kt
where A0 = intial concentration given as 0.2 M
[A] = concentration after205 s
k = rate constant given as 0.0896 L/mol • s
t = time given 205s
plug in all the values in the above equation
1 / [A] = (1 / 0.2 ) + (0.0896 x 205)
1 / [A] = 5 + 18.368
1 / [A] = 23.368
[A] = 1 / 23.368 = 0.043M
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.