A 20.0 mL sample of NaCl solution has a mass of 21.040 g. After the solution is
ID: 891369 • Letter: A
Question
A 20.0 mL sample of NaCl solution has a mass of 21.040 g. After the solution is evaporated to dryness, the dry salt residue has a mass of 4.348 g. Calculate the following concentrations for the NaCl solution. A) Mass/Mass% B)Mass/Volume% C)Molarity(M) A 20.0 mL sample of NaCl solution has a mass of 21.040 g. After the solution is evaporated to dryness, the dry salt residue has a mass of 4.348 g. Calculate the following concentrations for the NaCl solution. A) Mass/Mass% B)Mass/Volume% C)Molarity(M) A) Mass/Mass% B)Mass/Volume% C)Molarity(M)Explanation / Answer
A 20.0 mL sample of NaCl solution has a mass of 21.040 g. After the solution is evaporated to dryness, the dry salt residue has a mass of 4.348 g. Calculate the following concentrations for the NaCl solution.
A) Mass/Mass% = (dry salt mass / original mass ) x 100
= (4.348/ 21.040 ) x 100
= 20.66
B)Mass/Volume% = (4.348 / 20 ) x 100
= 21.74%
C)Molarity(M) = moles of solute in 1 litre solution
moles = mass / molar mass
NaCl molar mass = 58.5
moles = 4.348 / 58.5 = 0.07432
molarity = (0.07432 / volume ) x 1000
= (0.07432 /20) x1000
= 3.71 M
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.