5.00 mL of a 0.200 M Fe(NO 3 ) 3 solution is mixed with 5.00 mL of a 0.00200 M N
ID: 892253 • Letter: 5
Question
5.00 mL of a 0.200 M Fe(NO3)3 solution is mixed with 5.00 mL of a 0.00200 M NaSCN solution. The blood-red FeNCS2+ at equilibrium has a concentration of 6.86 x 10-4 M.
Complete the following table (note: the initial molar concentration is the concentration after mixing but before reaction). Be sure to show your work.
Fe3+(aq)
SCN-(aq)
FeNCS2+(aq)
Initial Molar Concentration ([i])
Change ( )
Initial + Change ( [i] + )
Equilibrium Molar Concentration([f])
Fe3+(aq)
SCN-(aq)
FeNCS2+(aq)
Initial Molar Concentration ([i])
Change ( )
Initial + Change ( [i] + )
Equilibrium Molar Concentration([f])
Explanation / Answer
Fe3+(aq):
Fe(NO3)3 = Fe3+ + 3NO3-
volume of Fe(NO3)3 = 5ml = 5e-3 L
concentration = 0.2M
moles of Fe3+, n1 = 5e-3*0.2 = 1e-3
Total volume of solution, V = 5+5 = 10ml = 1e-2 L
SCN-(aq):
5.00 mL of a 0.00200 M NaSCN
NaSCN = Na+ + SCN-
volume of SCN- = 5ml = 5e-3 L
concentration = 0.002M
moles of SCN-, n2 = 5e-3*0.002 = 1e-5
FeNCS2+(aq):
5.00 mL of a 0.200 M Fe(NO3)3 solution is mixed with 5.00 mL of a 0.00200 M NaSCN solution.
Reaction:
Fe3+(aq) + SCN(aq) = [FeNCS]2+(aq)
initial: i1 i2 0
change: -delta -delta +delta
Equilibrium: (i1-delta) (i2-delta) delta
Given equilibrium concentration, [FeNCS]2+(eq) = delta = 6.86E-4 M
So change = delta = 6.86E-4 M= 0.0007 M
Fe3+(aq):
(i) Initial Molar Concentration ([i]) = i1= n1/V = 1e-3/1e-2 = 0.1 M
(ii) Change () = -delta = - 6.86E-4 M
(iii) Initial + Change ([i] + ) = 0.1- 6.86E-4 M = 0.099314 M
(iv) Equilibrium Molar Concentration([f]) = i1 - delta = 0.1- 6.86E-4 M = 0.099314 M
SCN-(aq):
(i) Initial Molar Concentration ([i]) = i2 = n2/V = 1e-5/1e-2 = 0.001 M
(ii) Change () = -delta = - 6.86E-4 M
(iii) Initial + Change ([i] + ) = 0.001- 6.86E-4 M = 0.000314 M
(iv) Equilibrium Molar Concentration([f]) = i2 - delta = 0.1- 6.86E-4 M = 0.000314 M
FeNCS2+(aq):
(i) Initial Molar Concentration ([i]) = 0
(ii) Change () = 6.86E-4 M
(iii) Initial + Change ([i] + ) = 6.86E-4 M
(iv) Equilibrium Molar Concentration([f]) = 6.86E-4 M
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.