Allyson Copeman needs 23 gallons of gasoline to top off her SUV’s gas tank. If s
ID: 892328 • Letter: A
Question
Allyson Copeman needs 23 gallons of gasoline to top off her SUV’s gas tank. If she drives an extra 10 miles (round trip) to a gas station on the outskirts of town, Allyson Copeman can save $ 0.25 per gallon on the price of gasoline. Suppose gasoline costs $ 3.40 per gallon and Allyson Copeman’s SUV gets 31 mpg for in- town driving. Should Allyson Copeman make the trip to get less expensive gasoline? Each mile that Allyson Copeman drives creates 1.4 lbs of carbon dioxide. Each pound of CO2 has a cost impact of $ 0.05 on the environment. What other factors (cost and otherwise) should Allyson Copeman consider in her decision making?
Explanation / Answer
Total amount of SUV’s gas tank at gas station on the outskirts of town=
= $ (3.40 -0.25) per gallon *23 gallon
= $ 72.45
Total amount of SUV’s gas tank at gas station of town=
= $ (3.40 ) per gallon *23 gallon
= $ 78.2
But extra amount to react that station = 10 miles*$ 3.40 per gallon/31miles per gallon
=$ 1.097
Total saving = $ 78.2 – ($ 72.45+$ 1.097 ) =$4.653
Yes , Allyson Copeman make the trip to get less expensive gasoline. she saves $4.653.
Each pound of CO2 has a cost impact =$ 0.05 on the environment
1.4 lbs of carbon dioxide has a cost impact =$ 0.05 *1.4 on the environment =$ 0.07
After subtract this amount from total saving ($4.653 -$ 0.07)= $4.583. Hence she saves total $4.583.
Cost wise she saved money but according to the environment wise she increase the carbon dioxide in the environment
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.