Calculate the grams or mililiters of solute needed to prepare the following solu
ID: 893207 • Letter: C
Question
Calculate the grams or mililiters of solute needed to prepare the following solutions:
1) 40g of a 8.0% (m/m) KCl solution
2) 1500mL of a 8.0% (m/v) NH4Cl solution
3) 210mL of a 17.0% (v/v) acetic acid solution
A mouthwash bottle contains 20.5% alcohol by volume. If the bottle of mouthwash contains 375mL, what is the volume in mililiters of the alcohol?
A patient needs 250g of glucose in the next 12 hours. How many liters of a 10% (m/v) glucose solution must be given?
Calculate the amount of solution (g or mL) that contains each of the following amounts of solute
1) 3.2g of LiNO3 from a 20%(m/m) LiNO3 solution
2) 33.0g of KOH from a 10.0%(m/m) KOH solution
3) 2.4mL of formic acid from a 8.0% (v/v) formic acid solution
Explanation / Answer
grams or mg of solute needed:
40g of a 8% KCl solution
% KCl = mass of KCl / mass of solution
% KCl = mass of KCl / (mass of KCl + water)
0.08 = x / 40
x = 0.08*40 = 3.2 grams of KCl are needed
2)
V = 1500 ml
8% NH4Cl mass per volume
0.08 = mass of NH4Cl / 1500 L
120 grams of NH4Cl
3)
V = 210 ml of 17% v/v
0.17 = vol acetic / 210
vol acteic = 0.17*210 = 35.7 ml
NOTE
we are not allowed to answer to multiple questions, consider posting all other questions in a different set of Q&A
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.