The results of an electrochemical experiment are shown in the following figure.
ID: 894611 • Letter: T
Question
The results of an electrochemical experiment are shown in the following figure. In each case, a voltage is applied between two electrodes at time=20s and the absorbance of a solution decreases until the voltage is stepped back to its initial vales at times = 60s. The upper traces show the average results for 100, 300 and 1,000 repetitions of the experiment. The measured signal-terms noise ratio in the upper trace is 60.0.
Predict the SNR expected for 300, 100, and 1 cycles and compare your results to the observed values in the figure.
1 000 cycles SIN=60.0 Signal 300 cycles SIN = 35.9 100 cycles SIN = 20.9 1 cycle SIN = 1 .95 40 Time (s) 0 20 60 80Explanation / Answer
Signal-to-noise ratio is defined as the power ratio between a signal and noise. It can be derived from the formula
SNR = Psignal/Pnoise = /
where
is the signal mean or expected value
is the standard deviation of the noise.
As the number of cycles will increases SNR will increases. Similarly, as the number of cycles decreases SNR will decreases.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.