Consider a reversible adiabatic expansion of 1.00 mol of an ideal gas, starting
ID: 895095 • Letter: C
Question
Consider a reversible adiabatic expansion of 1.00 mol of an ideal gas, starting from 1.70 L and 435 K, if 1.6 kJ of work is done by the expansion. The molar heat capacity at constant volume of the gas is 2.5R R= 8.314 JK^-1 mol^-1 Determine the final temperature of the gas in the process. Express your answer to three significant figures and include the appropriate units. Determine the final volume of the gas in the process. Express your answer to two significant figures and include the appropriate units. Determine the final pressure of the gas in the process.Explanation / Answer
Part A.
Using the equation,
w = Cv(T2-T1)
where,
Cv = 2.5 R (R = 8.314 J/K.mol)
T1 = 435 K
T2 = unknown
w = 1.6 kJ
Feed values,
1600 = 2.5 x 8.314 (T2-435)
T2 = 511.98 K is the final temperature of the gas
Part 2.
We will use the expression,
(T2/T1) = (V2/V1)^(5/3-1)
Feed all the values,
511.98/435 = (V2/1.7)^0.667
1.177 = (V2/1.7)^0.667
taking log on both sides,
log(1.177) = 0.667log(V2/1.7)
V2 = 2.2 L is the final volume of the gas
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.