The boiling point and freezing points of a solution differs from those of the pu
ID: 896449 • Letter: T
Question
The boiling point and freezing points of a solution differs from those of the pure liquid. This can be explained in terms of vapor pressure. Since the vapor pressure of the solvent above the solution is lower, a higher temperature is needed to reach a point where the vapor pressure of the liquid meets the required 1 atm, and the boiling point is elevated. The lower vapor pressure changes the entire phase diagram for the solvent, and the resulting change pushes the triple point of the solution to a lower temperature value. The solid-liquid phase equilibria curve is related to the location of the triple point, and the freezing point is also lower.
The change in the boiling point for a solution containing a molecular solute, Tb, can be calculated using the equation
Tb=Kbm
in which m is the molality of the solution and Kb is the molal boiling-point-elevation constant for the solvent. The freezing-point depression, Tf, can be calculated in a similar manner using
Tf=Kfm
in which m is the molality of the solution and Kf is the molal freezing-point-depression constant for the solvent.
Ethylene glycol, the primary ingredient in antifreeze, has the chemical formula C2H6O2. The radiator fluid used in most cars is a half-and-half mixture of water and antifreeze.
Part A
What is the freezing point of radiator fluid that is 50% antifreeze by mass?
Kf for water is 1.86 C/m.
Express your answer to three significant figures and include the appropriate units.
Part B
What is the boiling point of radiator fluid that is 50% antifreeze by mass?
Kb for water is 0.512 C/m.
Express your answer to one decimal place and include the appropriate units.
Explanation / Answer
C2H6O2
50%-50% by mass
we need
dT = K*m
m = molality (mol of solute/kg of solvent)
Assume a basis of 100 kg
50 kg are C2H6O2
50 kg are water
MW of C2H6O2 = 62 g
calculate moles of C2H6O2
mol = mass/MW = 50000/62 = 806.45 mol of C2H6O2
calculate molality
m = mol/kg = 806.45 / 50 kg of water = 16.13 m
Now
dT = K*m
dT = ( 1.86 C/m) * 16.13 m = 30°C
T = 0°C
Tantifreeze = T-dT = 0-30°C = -30.0°C
b)
for radiator fluid
Kb = 0.512°C/m
50% of antifreeze and 50% of water
Same properties as before so
m = 16.13 mol/kg
but this one is for boiling point so
dT = K*m
dT = 0.512°C/m * 16.13 = 8.258°C
Tnew = T+dT = 8.25°C+100 = 108.3°C
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.