Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A.I need to calculate the number of moles Al,S, and O atoms in 4.00 moles of Al2

ID: 896644 • Letter: A

Question

A.I need to calculate the number of moles Al,S, and O atoms in 4.00 moles of Al2(SO4)3
b.calculate # of moles of Mg,Cl, and O atoms in 5.10 moles of Mg(Cl4)2
c.a sample of propane, C3H8, contain 15.2 moles of carbon atoms. How many total moles of atoms does the sample contain. A.I need to calculate the number of moles Al,S, and O atoms in 4.00 moles of Al2(SO4)3
b.calculate # of moles of Mg,Cl, and O atoms in 5.10 moles of Mg(Cl4)2
c.a sample of propane, C3H8, contain 15.2 moles of carbon atoms. How many total moles of atoms does the sample contain. A.I need to calculate the number of moles Al,S, and O atoms in 4.00 moles of Al2(SO4)3
b.calculate # of moles of Mg,Cl, and O atoms in 5.10 moles of Mg(Cl4)2
c.a sample of propane, C3H8, contain 15.2 moles of carbon atoms. How many total moles of atoms does the sample contain.

Explanation / Answer

A.I need to calculate the number of moles Al,S, and O atoms in 4.00 moles of Al2(SO4)3

Solution :- Using the mole ratio of the each element with Al2(SO4)3 we can calculate moles of each elementas follows

calculating moles of Al

4.00 mol Al2(SO4)3 * 2 mol Al / 1 mol Al2(SO4)3 = 8.00 mol Al

Calculating moles of S

4.00 mol Al2(SO4)3 * 3 mol S / 1 mol Al2(SO4)3 = 12.0 mol S

Calculating moles of O

4.00 mol Al2(SO4)3 * 12 mol O /1 mol Al2(SO4)3 = 48 mol O

b.calculate # of moles of Mg,Cl, and O atoms in 5.10 moles of Mg(ClO4)2

Solution :-

calculating moles of Mg

5.10 mol Mg(ClO4)2 * 1 mol Mg / 1 mol Mg(ClO4)2 = 5.10 mol Mg

calculating moles of Cl

5.10 mol Mg(ClO4)2 * 2 mol Cl / 1 mol Mg(ClO4)2 = 10.2 mol Cl

calculating moles of O

5.10 mol Mg(ClO4)2 * 8 mol O / 1 mol Mg(ClO4)2 = 40.8 mol O

c.a sample of propane, C3H8, contain 15.2 moles of carbon atoms. How many total moles of atoms does the sample contain

Solution :-

1 mol C3H8 = 8+3 = 11 moles of atoms

therefore

15.2 mol C3H8 * 11 mol atoms / 1 mol C3H8 = 167.2 mol total atoms.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote