Compute the mass of wet air required (theoretically) to burn 1 lb. of coal havin
ID: 898494 • Letter: C
Question
Compute the mass of wet air required (theoretically) to burn 1 lb. of coal having the following composition:
Carbon = 66.10% Hydrogen = 6.03% Oxygen = 11.91%
Nitrogen = 1.04% Sulfur = 2.40% Ash = 12.52%
What would be the analysis of the dry flue gases produced?
If 20% excess air were supplied for combustion of this coal, and the coal was burned at a rate of 3 tons/hr., compute the required capacity of the fan (actual ft3) to supply the combustion air. Assume the air to be at a pressure of 14.7 psi and temperature of 86°F. Assume that the air at 86 F contains 0.013 lb of moisture per lb of dry air.
Explanation / Answer
Basis :1 lb of Coal
Carbon =0.661
The Reaction is C+O2à CO2
12 lb coal requires 32 lb of oxygen
0.661lb coal 0.661*32/12 =1.763 lb oxygen (1)
CO2 produced = 0.66*44/12= 2.42 (1A)
Hydrogen =6.03/100 =0.0603
The Reaction is
H2+1/2O2-à H2O
2 lbs of H2 requires 16 lbs of Oxygen
0.0603 lb requires 0.0603*16/2 =0.4824 lb oxygen (2)
Suflur =2.4/100 =0.024lb
The reaction is S+O2-àSO2
32 lb suflur requires 32 lb of oxygen
0.024 requires 0.024 lb oxygen (3)
Sulfur dioxide produced = 0.024*64/32 =0.048 (1B)
Total oxygen required = 1.763(from 1) + 0.4824(from 2) + 0.024 (from 3)
=2.27
Oxygen present in coal = 0.1191lbs
Oxygen actually required =2.27-0.1191=2.1509 lbs
Dry Air to be supplied (since air contains 23.3% Oxygen and 77.7% Nitrogen by mass )
= 2.1509/0.233 =9.23 lb Air
Nitrogen in air =9.23*0.767= 7.08 lb
Nitrogen present in the fuel = 1.04/100=0.0104
Total nitrogen = 7.08+0.0104=7.0904 (4)
Air contains 0.013lb moisture/ lb dry air
Moisture in 9.23lb air = 9.23*0.013lb =0.1199 lb air
Wet air supplied = 9.23+0.1199 =9.3499 lb
Dry analysis of flue gases
Gas
Lbs produced
Reference from Eq.
% (weight)
CO2
2.42
1A
100*2.42/9.5584= 25.32
SO2
0.048
1B
100*0.048/9.5584=0.5022
N2
7.0904
4
7.0904/9.5584=74.18
Total
9.5584
Basis : 3 tons/hr
S.No
Chemical
Amount of chemical (tons/hr)
Oxygen required (tons/hr)
Reference
1
Carbon
3*66.1/100 =1.983
Reaction
C+O2-à CO2
1.763*3=5.289
Eq.1
2
Hydrogen
3*6.03/100= 0.1809
H2+1/2O2-à H2O
0.4824*3= 1.4472
Eq.2
3
Sulphur
3*2.4/100= 0.072
=3*2.4/100= 0.072
Eq.3
4
Oxygen
11.91*3/100=0.3573
-0.3573
Oxygen required
=5.289+1.4472+0.072-0.3573=6.4509
Air to be supplied
=6.4509/0.233= 27.69tons/hr
Air actually supplied
27.69*1.2=33.12 tons/hr
Wet air supplied
33.12+33.12*.013=33.55tons/hr
Products
S.No
Name of the gas
Reaction
Amount of gas (tons/hr
Moles of gas (lbmoles/hr)
1.
Nitrogen
No reaction
Nitrogen in air + nitrogen in the fuel
=33.12*0.767+ 3*1.04/100=
25.43424
25.43424*2000/28
=1816.73
2
Oxygen
Combustion
Supplied-reacted= 33.12*0.233-6.4509=1.26606
1.2606*2000/32
=78.7875
3
CO2
C+O2-àCO2
(44/12)*3*66.1/100=7.271 tons/hr
7.271*2000/44=
330.5
4
SO2
S+O2àSO2
(64/32)*3*2.4/100= 0.144 tons/hr
0.144*100/64=
0.225
5
H2O
H2+1/2O2àH2O
+ water present in wet air
(18/2)*3*6.03/100+33.12*0.013
=2.05866 tons/hr
2.05866*2000/18
=228.74
Total
2454.984 lbmoles/hr
From PV= nRT
V=?
P= 14.7 PSI, R= 10.731 59(2) ft3 psi °R1 lb-mol1, n= 2454.984 T= 86+460= 546
V= 2454.984*10.731*546/14.7= 978507.5 ft3/hr
Gas
Lbs produced
Reference from Eq.
% (weight)
CO2
2.42
1A
100*2.42/9.5584= 25.32
SO2
0.048
1B
100*0.048/9.5584=0.5022
N2
7.0904
4
7.0904/9.5584=74.18
Total
9.5584
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.