A solid with a mass of 200g at its melting point temperature in a coffee cup cal
ID: 899877 • Letter: A
Question
A solid with a mass of 200g at its melting point temperature in a coffee cup calorimeter. While the substance changes from a solid to a liquid at the asme temperature of 30 degrees C.
a) How much heat did the water lose while the substance melted?
b) What is the heat of the fusion of the substance that melted?
c) If the substance has a molar mass of 16.35 g/mol, calculate the kilojuoles required to melt 3.28 mol of the substance
5. A solid substance with a mass of 200. B is at its melting point temperature in a coffee cup calorimeter. While the substance changes from a solid to a liquid, the mass of water (400 g) drops from an initial temperature of 80.0°C to a final temperature of 30.0°C. a) Calculate how much heat the water lost while the substance melted. 4 Cp pm 83 S SI uExplanation / Answer
a) mass of water = 400g
Cwater = 4.184j/gC , Change in temp = 80-30=50
Qwater= 400x4.184x50=83680J = 83.68kJ
As heat gained = heat lost
-Qwater = Q metal
Qmetal = 83.68
b) Q = mH
here H = heat of fusion
H = Q/m = 83680/200 = 418.4 J/g = 0.4184kJ/g
c) 1 gram of metal requires 0.4184 J of energy or 1 mol of metal requires 0.4184kJ
3.28 moles require = 0.4184 x3.28 = 1.372 kJ of energy is required
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.