A solid sphere on top of a 30degree inclined plane has a radius R = 0.10 M and a
ID: 1313557 • Letter: A
Question
A solid sphere on top of a 30degree inclined plane has a radius R = 0.10 M and a mass of 5 kg. The sphere is released from rest at a height h = 1 m. Use conservation of energy to find: The speed of the center of mass VCM right before it hits ground The angular momentum of the sphere before it hits ground The rotational energy of the sphere before it hits ground. The fraction of potential energy at the top of the inclined plane is converted into the rotational energy at the bottom of the inclined plane. (20 [points for (a), 10 point for (b), 5 points each for (c) and (d))Explanation / Answer
Part A)
Conservation of Energy...
PE at the top will equal the sum of the translational KE and rotational KE
Rotational KE = .5Iw2
I for a solid sphere is 2/5(mr)2 and w = v/r, so w2 = v2/r2
Thus, KEr = .5(2/5)mr2v2/r2 which simplifies to .2mv2
Therefore, the energy formula is...
PE = KEt + KEr
mgh = .5mv2 + .2mv2 (mass cancels)
gh = .7v2
(9.8)(1) = .7v2
v = 3.74 m/s
Part B)
L = Iw
L = (2/5)(mr2)(v/r)
L = (2/5)(5)(.1)(3.74)
L = .748 kg m2/s
Part C)
KEr = .2mv2
KEr = (.2)(5)(3.74)2
KEr = 14.0 J
Part D)
KEr/PE
14/(5)(9.8)(1)
Fraction = .256
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.