For each of the following unbalance equation, calculate how many moles of the se
ID: 900556 • Letter: F
Question
For each of the following unbalance equation, calculate how many moles of the second reactant would be required to react completely with 0.557 grams of the first reactantA. Al + Br2 = AlBr3 B. Hg + HClO4 = Al2(SO4)3 + H2 C. K + P = K3P D. CH4 + Cl2 = CCl4 + 2H2O For each of the following unbalance equation, calculate how many moles of the second reactant would be required to react completely with 0.557 grams of the first reactant
A. Al + Br2 = AlBr3 B. Hg + HClO4 = Al2(SO4)3 + H2 C. K + P = K3P D. CH4 + Cl2 = CCl4 + 2H2O
A. Al + Br2 = AlBr3 B. Hg + HClO4 = Al2(SO4)3 + H2 C. K + P = K3P D. CH4 + Cl2 = CCl4 + 2H2O
Explanation / Answer
A.
From unbalanced equation,
moles of Al = 0.557/26.981 = 0.0206 mols
moles of Br2 = 0.206 mols
mass of Br2 required = 0.0206 x 159.808 = 3.30 g
Balanced equation,
2Al + 3Br2 ---> 2AlBr3
moles of Al = 0.557/26.981 = 0.0206 mols
moles of Br2 = 3 x 0.0206/2 = 0.031 mols
mass of Br2 required = 0.031 x 159.808 = 4.95 g
B. Incorrect reaction
C. From unbalanced equation,
moles of K = 0.557/39.0983 = 0.014 mols
moles of P = 0.014 mols
mass of P required = 0.014 x 30.974 = 0.434 g
Balanced equation,
3K + P ---> K3P
moles of K = 0.557/39.0983 = 0.014 mols
moles of P = 4.75 mols
mass of P required = 4.75 x 30.974 = 0.147 g
D. From unbalanced equation,
moles of CH4 = 0.557/16.04 = 0.035 mols
moles of Cl2 = 2 x 0.035 = 0.035 mols
mass of Cl2 required = 0.035 x 70.906 = 2.46 g
Balanced equation [without O2],
CH4 + 2Cl2 ---> CCl4 + 2H2O
moles of CH4 = 0.557/16.04 = 0.035 mols
moles of Cl2 = 2 x 0.035 = 0.07 mols
mass of Cl2 required = 0.07 x 70.906 = 4.92 g
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.