What volume, in liters, of 1.09 M KOH solution should be added to a 0.114 L solu
ID: 901005 • Letter: W
Question
What volume, in liters, of 1.09 M KOH solution should be added to a 0.114 L solution containing 9.60 g of glutamic acid hydrochloride (Glu, FW = 183.59 g/mol; pKa1 = 2.23, pKa2 = 4.42, pKa3 = 9.95) to get to pH 10.27?
Hint: Glutamic acid is a triprotic acid; at pH 10.27, Glu will exist as a mixture of HGlu– and Glu2–. However, this problem is not simply solved using the Henderson-Hasselbalch equation, as you must account for the number of moles of KOH required to get glutamic acid into the HGlu- form (i.e., it must pass through H3Glu and H2Glu).
***account for the amount of KOH needed to move glutamic acid through its first two acid dissociations to get to the HGlu–form.****
KOH volume:______
Every problem like this that I've read so far have been wrong, I just dont know what to do.
Explanation / Answer
First calculate the moles of glutamic acid as follows:
= 9.9/183.59 = 0.05.
Therefore 0.05 mols KOH needed so from M of KOH calculated the Volume of KOH as follows:
MKOH = mols KOH/L KOH
L KOH = mols KOH/M KOH
0.05/1.09 = 0.046 L or about 46 Ml
and that is one of the pKa values. Multiply that by 3 for total volume KOH required = 0.046*3= 0.138 ml.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.