The energy from radiation can be used to cause the rupture of chemical bonds. A
ID: 902260 • Letter: T
Question
The energy from radiation can be used to cause the rupture of chemical bonds. A minimum energy of 242 kJ/mol is required to break the chlorine–chlorine bond in Cl2.
Part A
What is the longest wavelength of radiation that possesses the necessary energy to break the bond?
Express your answer with the appropriate units.
SubmitMy AnswersGive Up
Part B
The energy from radiation can be used to cause the rupture of chemical bonds. A minimum energy of 242 kJ/mol is required to break the chlorine–chlorine bond in Cl2.
Part A
What is the longest wavelength of radiation that possesses the necessary energy to break the bond?
Express your answer with the appropriate units.
=SubmitMy AnswersGive Up
Part B
Explanation / Answer
E = 242 kJ/mol
E = 242000 J/mol --> 1 mol = 6.02"*10^23
E = 4.019*10^-19 J/molecule
relate with:
WL = h c / E
WL = wavelenght
c = speed of light 3*10^8 m/s
h = Planck Constant = 6.626 x 10 - 34 J s
Susbtitute all data:
WL = h c / E = ( 6.626 x 10 - 34 J s ) (3*10^8 m/s)/ (4.019*10^-19 J/molecule)
WL = 4.94*10^-7 m
WL = 494 nm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.