When a solid dissolves in water, heat may be evolved or absorbed. The heat of di
ID: 903612 • Letter: W
Question
When a solid dissolves in water, heat may be evolved or absorbed. The heat of dissolution (dissolving) can be determined using a coffee cup calorimeter.
In the laboratory a general chemistry student finds that when 2.81 g of FeBr3(s) are dissolved in 119.20 g of water, the temperature of the solution increases from 25.78 to 28.59 °C.
The heat capacity of the calorimeter (sometimes referred to as the calorimeter constant) was determined in a separate experiment to be 1.70 J/°C.
Based on the student's observation, calculate the enthalpy of dissolution of FeBr3(s) in kJ/mol.
Assume the specific heat of the solution is equal to the specific heat of water.
Hdissolution = kJ/mol
Explanation / Answer
Heat gained = Q = (m Cp dT)water + (Cp dT)calorimeter
Q = 119.2 x 4.18 x (28.59 °C - 25.78 ) + 1.70 x (28.59 °C - 25.78 )
= 1400 + 4.78
= 1404.87 J
mass of FeBr3 = 2.81 g
molar mass of FeBr3 = 295.56 g/mol
moles = mass / molar mass
= 2.81 / 295.56
= 0.00951
for 0.00951 mole ------------- 1404.87 J heat
for 1 mole ---------------- ??
Hdissolution = 1404.87 / 0.00951
= 147766.3 J/mol
= 147.76 kJ/mol
Hdissolution = 147.76 kJ/mol
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.