1. a)What is the empirical formula of a compound that has 55.3% K, 14.6% P, and
ID: 905104 • Letter: 1
Question
1. a)What is the empirical formula of a compound that has 55.3% K, 14.6% P, and 30.1% O.
b) What is the molecular formula of a compound with empirical formula CH2 and molar mass 168 g/mol.
2. When a 0.0500 L sample of 0.500 M lead (II) nitrate is added to 0.0500 L of 0.500 M calcium sulfate in a coffee cup calorimeter at constant pressure, a temperature increase of 5.52 K is observed.
Pb(NO3)2(aq) + CaSO4(aq) à PbSO4(s) + Ca(NO3)2(aq)
3.Methanol (CH3OH) is used as a fuel in race cars. A) write a balanced equation for the combustion of liquid methanol in air. B) Calculate standard enthalpy change for the reaction, assuming H2O(g) as a product. (Hint: find enthalpy of formation values on appendix C of your textbook). C) Calculate the heat produced by combustion per liter of methanol. The density of methanol is 0.791 g/ml.
Calculate the Hrxn(in kJ/mol calcium sulfate reacted). The specific heat for water is Cs= 4.18 J/gK. Assume volumes are additive and density of water is 1.00 g/ml. (6pts)
Explanation / Answer
1)a)
Therefore, the empirical formula is K3PO4
1)b)Given Empirical formula = CH2
Molar mass = 168g/mol
Empirical formula mass = (1 x 12 + 2 x 1) = 14
Molecular formula = (Empirical fromula)n
n = Molar mass / Empirical formula mass = 168 /14 = 12
So molecular formula is C12H24
Element percentage atomic mass Relative number of atoms simplest ratio simplest whole number ratio Potassium 55.3% 39.1 55.3/39.1=1.4143 1.414/0.4714=3 3 Phosphorous 14.6% 30.97 14.6/30.97=0.4714 0.4714/0.4714=1 1 Oxygen 30.1% 16 30.1/16=1.88125 1.88125/0.4714=4 4Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.