A phospholipid vesicle contains Mg2+ ions at a concentration of 30 mM. The vesic
ID: 907245 • Letter: A
Question
A phospholipid vesicle contains Mg2+ ions at a concentration of 30 mM. The vesicle is bathed in a solution containing Mg2+ ions at a concentration of 15 mM and the electric potential difference across the vesicle membrane deltaPsi = Psi_inside - Psi_outside = 7mV. The Faraday constant is 96.485 kJ/(V mol) and the gas constant is 8.314 × 10-3 kJ /(K mol). What is the electrochemical potential in kJ / mol associated with Mg2+ ions traveling from outside the vesicle to its interior at 30° C? Compute your answer to two decimal places.
Explanation / Answer
E = E° - RT/nF LnQ
E = 7 - 8.314x10-3 kJ/mol K * 303 K/2x96.485 kJ/V mol ln(15/30)
E = 7 - 1.3055x10-5 ln(1/2)
E = 7x10-3 V + 9.0487x10-3 V
E = 0.01605 V
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.