A solution is made by mixing 90.0 g alcohol with enough water to a total m 250.
ID: 907379 • Letter: A
Question
A solution is made by mixing 90.0 g alcohol with enough water to a total m 250. g solution. What is the mass % concentration of the solute? A 150. g sample of a solution of salt in water is evaporated to dryness. Th the dry solid is 27.0 g. Calculate the mass % of the salt. The mass % concentration of a solution, made by dissolving 12.5 g of Ba(NO3)2 in enough water, is 25.0%. What is the mass of water in the solution? A sulfuric acid solution has a density of 1.49 g/ml and contains 59.0% H2SO4 by mass. What is the amount of H2SO4 that is present in 100.0 ml solution?Explanation / Answer
2)
m = 90 g of Alcohol
mt = 250 g of solution
% solute = mass solute/total mass *100= 90/250 *100 = 36%
3)
150 g of salt
solid = 27 g
% mass in salt = mass of salt/ total mass *100% = 27/150 *100 = 18%
4)
m = 12.5 g of Ba(NO3)2
% = 25 mass
find mass of water...
% mass of solute = mass of solute /total mass * 100%
solve for total mass
25 = 12.5/ mass * 100
0.25 = 12.5/mass
mass = 12.5/0.25 = 50 g of solution
for water (solvent)
solution = solvent + solute
50 = 12.5 + solvent
water = 50-12.5 = 37.5 g of water
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.