A 5.344-g sample of a solid, weak, monoprotic acid is used to make 100.0 mL of s
ID: 907610 • Letter: A
Question
A 5.344-g sample of a solid, weak, monoprotic acid is used to make 100.0 mL of solution. 15.0 mL of this solution was titrated with 0.08158-M NaOH. The pH after the addition of 25.13 mL of base was 3.77, and the equivalence point was reached with the addition of 39.64 mL of base.
a) How many millimoles of acid are in the original solid sample? Hint: Don't forget the dilution. Incorrect: Your answer is incorrect. mmol acid
b) What is the molar mass of the acid? Incorrect: Your answer is incorrect. g/mol
c) What is the pKa of the acid? pKa =
Explanation / Answer
A equivalence point moles of monoprotic acid = base NaOH moles
NaOH moles = M x V ( in liters) = 0.08158 x 39.64 /1000 = 0.00323383
Acid moles present in 15 ml of solution = 0.00323383
Acid Conc = Moles/vol in L = 0.00323383 /( 0.015) = 0.2156
Now initially we had 100 ml solution
So moles of acid for 100 ml = M x V ( in liters) = 0.2156 x 0.1 = 0.02156
Milli miles = Moles x 1000 = 0.02156 x 1000 = 21.56 nearly
b) Moles = Mass in grams / Molar mass
0.02156 = 5.344 / Molar mass
Molar mass = 247.87 g/mol
c) when 25.13 ml base used i.e OH- moles = M x V = 0.08518 x 25.13 /1000 = 0.00205
acid moles after reaction with OH- = 0.02156-0.00205 = 0.01951
conjugate base moles = base moles = 0.00205
Now total vol = 15+25.13 = 40.13 ml = 0.04013 L
No pH = pka + log [Conjugate base] /[acid]
3.77 = pka + log ( 0.00205/0.04013) / ( 0.01951/0.04013)
3.77 = pka + log ( 0.00205/0.01951)
pka = 4.75
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.