A sample of coffee is analyzed to determine its caffeine concentration. Two port
ID: 907617 • Letter: A
Question
A sample of coffee is analyzed to determine its caffeine concentration. Two portions of this sample are prepared for analysis. The first portion contains 50 mL of brewed coffee, to which is added 10 mL of water. The second portion contains 50 mL of brewed coffee that has been spiked with 10 mL of an aqueous solution that contains 0.01 M caffeine. The first portion of the sample is found to give a measured absorbance of 243 units, and the second portion gives an absorbance of 387 untis. What is the concentration of caffeine in the brewed coffee?
Explanation / Answer
First portion total volume = 50 + 10 = 60 ml
Let caeefine moles = m1
Absorbance = e x C x L ( where e , L are constanst)
243 = constant x ( m1/0.06) ,
constant x m1 = 14.58 ...................(1)
Now in second portion caeffiene moles added = M x V = 0.01 x 10 /1000 =0.0001
vol = 60 ml = 0.06 L
Now A = constant x C
387 = constant x ( m1+ 0.0001) / ( 0.06)
constant x ( m1+ 0.0001) = 23.22 .......................(2)
now eq ( 2) / eq( 1) = ( m1+ 0.0001) / m1 = 23.22 /14.58
m1 + 0.0001 = 1.5926 m1
m1 = 0.00016875 moles
Initial cofee has 2m1 moles = 2 x 0.00016875 = 0.0003375
initial volume = 100 ml = 0.1 L
Conc = moles/vol = 0.0003375/0.1 = 0.003375 M
Conc = m1/
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.