Calculate the pH of each of the solutions and the change in pH to 0.01 pH units
ID: 908034 • Letter: C
Question
Calculate the pH of each of the solutions and the change in pH to 0.01 pH units caused by adding 10.0 mL of 3.84-M HCI to 530. mL of each of the following solutions. Change is defined as final minus initial, so if the pH drops upon mixing the change is negative. a) water pH before mixing = pH after mixing= pH change = b) 0.164 M C2H3O2^1- pH before mixing = pH after mixing= pH change = c) 0.164 M HC,H3O2 pH before mixing = pH after mixing= pH change = d) a buffer solution that s 0.164 M in each C,H302^1- and HC2H3O2 pH before mixing = pH after mixing= pH change =Explanation / Answer
Given,
Conc. of HCl = 3.84 M
Volume of HCl added = 10 mL
=> Moles of HCl added = 3.84 x 0.01 = 0.0384 moles
Volume of Solutions = 530 mL
=> Final Total Volume = 530 + 10 = 540 mL = 0.54 L
=> Final [HCl] = 0.0384 / 0.54 = 0.0711 M
a) Water
pH before mixing = 7
We know that HCl is a Strong Acid and it dissociated completely in water to produce H+ and Cl-
HCl -----> H+ + Cl-
=> [H+] = [HCl] = 0.0711 M
pH = - log [H+] = - log 0.0711 = 1.15 = pH after Mixing
pH change = 1.15 - 7 = -5.85
b) 0.164 M CH3COO-
Kb for CH3COO- = 5.75 x 10^-10
CH3COO- + H2O -----> CH3COOH + OH-
0.164 - X.............................X..............X
Kb = 5.75 x 10^-10 = X^2 / 0.164 - X
=> X = 9.715 x 10^-6 M = [OH-]
pOH = - log [OH-]
=> pOH = 5.01
=> pH = 14 - 5.01 = 8.99 = pH before Mixing
CH3COO- + HCl ------> CH3COOH + Cl-
We have 0.0711 M HCl and 0.164 M CH3COO-
Therefore,
[CH3COOH] = 0.0711 M
[CH3COO-] = 0.164 - 0.0711 = 0.0929 M
It becomes a BUFFER
pH for a buffer = pKa + log (CH3COO- / CH3COOH)
pKa = 4.76
=> pH = 4.76 + log (0.0929 / 0.0711) = 4.88 = pH after mixing
pH change = 4.88 - 8.99 = -4.11
c) 0.164 M CH3COOH
Ka = 1.74 x 10^-5
CH3COOH ---------> CH3COO- + H+
0.164 - X....................X................X
Ka = 1.74 x 10^-5 = X^2 / 0.164 - X
=> X = 1.69 x 10^-3 M = [H+]
=> pH = 2.77 = pH before mixing
After mixing
[H+] from HCl = 0.0711 M
CH3COOH ---------> CH3COO- + H+
0.164 - X.....................X...........X + 0.0711
Ka = 1.74 x 10^-5 = (X) (X+0.0711) / (0.164 - X)
=> X = 4.01 x 10^-5 M
=> [H+] =0.0711 + X = 0.07114 M
=> pH = 1.15 = pH after mixing
=> pH chenge = 1.15 - 2.77 = -1.62
d) pH for a buffer = pKa + log (CH3COO- / CH3COOH)
=> pH = 4.76 + log (0.164 / 0.164)
=> pH = 4.76 = pH before mixing
pH after adding 0.0711 M HCl
pH = 4.76 + log (0.164 - 0.0711 / 0.164 + 0.0711) = 4.36 = pH after mixing
pH change = 4.36 - 4.76 = 0.4
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.