Thank you in advance Part A Calculate the number of mol of A^+ in 5.0 mL of 0.00
ID: 908339 • Letter: T
Question
Thank you in advance
Part A Calculate the number of mol of A^+ in 5.0 mL of 0.0040 M AgNO3 and the number of moles of CrO42^- in 5.0 ml of 0.0024 M K2CrO4. Use 2 sig fig. Separate your entries with a comma. Part B Write the solubility equilibrium net ionic equation for AgNO3 and K2CrO4. Include all phases. Part C If the solutions in part A are mixed. and the equilibrium is shifted towards completion which is the limiting reactant, Ag^+ orCrO4^2- ? Express your answer as chemical formula of the limiting reactant. Part D The Ksp for BaCrO4 is 1.2 x 10^-10. 10 mL of 1 x 10 ^-5 Ba(NO3)2 are mixed with 10 mL of 1 x 10 M K2CrO4? What is the ion product, Q, for BaCrO4? Use 2 sig fig. Part E Will BaCrO4 precipitate?Explanation / Answer
Part A
No of mol of AgNo3 = 5/1000*0.004 = 2*10^-5 mol
1 mol AgnO3 = 1 mole Ag+
no of mol of Ag+ = 2*10^-5 mol
no of mol of K2CrO4 = 5/1000*0.0024 = 1.2*10^-5 mol
1 mol K2CrO4 = 1 mol CrO4^2-
no of mol of CrO4^2- = 2*1.2*10^-5 = 2.4*10^-5 mol
Part B
Molecular equation : AgNO3(aq) +K2CrO4(aq) ---> Ag2CrO4(S) + 2KNO3(aq)
inoic equation : Ag+(aq)+NO3-(aq) +2K+(aq)+CrO4^2-(aq) ---> Ag2CrO4(S) + 2K+(aq)+2NO3^-(aq)
net ionic equation : 2Ag+(aq) + CrO4^2-(aq) ----> Ag2CrO4(S)
Part C
2AgNO3(aq) +K2CrO4(aq) ---> Ag2CrO4(S) + 2KNO3(aq)
from equation
2 mol AgNo3 = 1 mol K2CrO4
no of mol of K2CrO4 = 5/1000*0.0024 = 1.2*10^-5 mol
No of mol of AgNo3 = 5/1000*0.004 = 2*10^-5 mol
limiting reagent is AgNo3 = Ag+
Part D
Ba(NO3)2(aq) + K2CrO4(aq) ----> BaCrO4(S) + 2 KNO3(aq)
Limiting reagent is Ba(NO3)2
concentration of BaCrO4 = 5*10^-6 M
Q = [Ba2+][CrO4^2-]
= (5*10^-6)*(5*10^-6) = 2.5*10^-11
Part E
No precipitate, because Q<Ksp
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.