A cell consists of a gold wire and a saturated calomel electrode (S.C.E.) in a 0
ID: 909919 • Letter: A
Question
A cell consists of a gold wire and a saturated calomel electrode (S.C.E.) in a 0.120 M AuNO3 solution at 25 °C. The gold wire is connected to the positive end of a potentiometer, and the S.C.E. is connected to the negative end of the potentiometer. What is the half-reaction for the Au electrode?
Ignoring activities, if the standard reduction potential for the above reaction is E0 = 1.69 V, what is potential of the gold electrode?
The reduction potential for the saturated calomel electrode is E = 0.241 V. What is the cell voltage?
Explanation / Answer
1)
Au + + 1e- ------> Au
E=E0-(0.05916/n) x log(1/[Au+])
E=1.69-(0.05916/1) x log 1/0.180
E=1.6459 V
2)
E cell = 1.6459-0.241
= 1.404 V
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.