A cell constructed at 25C as follows. One hal-cell consist of the Cl2/CL- electr
ID: 799959 • Letter: A
Question
A cell constructed at 25C as follows. One hal-cell consist of the Cl2/CL- electrode with partial pressure of Cl2=.0050 atm and
[Cl-]= 2.00 M; the other involves the Cr2O7-/Cr3+ couple in acidic soultution in which [Cr2O7]=1.00 M, [Cr3+]=.800 M and pH=.5. Calculate the overall cell potential. Equations given in picture. Thanks
A cell constructed at 25C as follows. One hal-cell consist of the Cl2/CL- electrode with partial pressure of Cl2=.0050 atm and [Cl-]= 2.00 M; the other involves the Cr2O7-/Cr3+ couple in acidic soultution in which [Cr2O7]=1.00 M, [Cr3+]=.800 M and pH=.5. Calculate the overall cell potential. Equations given in picture. ThanksExplanation / Answer
Given equations are
1) Cl2 (g) + 2e- ---> 2Cl- Eo= 1.360
2) Cr207 + 14H+ + 6e- -----> 2Cr+3 + 7H20 E0=1.330
The balanced equation is given by
3 x 1 - 2
3 Cl2 + 2Cr+3 + 7H20 ----> 6 Cl- + Cr207 + 14 H+
Eo = Eo cathode - Eo anode
Eo = 1.360 -1.330
Eo= 0.03
By nernst equation
E= Eo - ( 0.0591 /n) log Q
here n =6 as 6 moles of electrons are transferred
E = E0 - ( 0.0591 /6) log [ ( Cl-) ^6 ( Cr207) ( H+) ^14 / (pCl2) ^3 (Cr+3) ^2 ]
Given pCl2 = 0.005
(Cr+3) = 0.8
( Cl-) = 2
( Cr207 ) = 1 M
Given pH = 5
pH =-log [H+]
-log [H+] = 5
[H+] = 10^-5
E = 0.03 - ( 0.0591/6 ) log [ 2^6 x ( 10^-5 )^14 / ( 0.005)^3 ( 0.8)^2 ]
E= 0.632
So Overall Cell potential is 0.632 V
When pH =0.5
-log [H+] = 0.5
[H+] = 10-0.5
E = 0.03 - ( 0.0591 /6) log [ 2^6 x ( 10^-0.5 )^14 / ( 0.005)^3 ( 0.8)^2 ]
E= 0.01125 V
So overall cell potential is 0.01125 V
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.