Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A cave rescue team lifts an injured spelunker directly upward and out of a sinkh

ID: 1317650 • Letter: A

Question

A cave rescue team lifts an injured spelunker directly upward and out of a sinkhole by means of a motor-driven cable. The lift is performed in three stages, each requiring a vertical distance of 11.2 m. (1) First, the initially stationary spelunker is accelerated to a speed of 5.20 m/s. (2) He is then lifted at the constant speed of 5.20 m/s. (3) Finally he is decelerated to zero speed. How much work is done on the 86.0 kg rescuee by the force lifting him during each stage?

stage (1)     kJ stage (2)     kJ stage (3)     kJ

Explanation / Answer

1) W1=F.d=ma.d=86*(5.22/2*11.2)*11.2=43*5.2*5.2 J

2)W2=0 because F=0

3)W3=-W1

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote