Calculate the mass of the solution used if a student added 35.569 grams of ammon
ID: 911567 • Letter: C
Question
Calculate the mass of the solution used if a student added 35.569 grams of ammonium sulfate to enough water to give 80.0 mL of solution. The density of the solution was 1.00 g;mL For the neutralization reaction (i.c- Part I of this experiment), calculate the number of moles of the limiting reactant when 25.0 ml. of 2.085 M H_2SO_4 (aq) is mixed with 50.0 mL of 1.873 M NH_3 using the molar ratio of the reaction. Show your work with the correct units and number of significant figures If a student calculated the number moles of limiting reactant for the above neutralization reaction (See Question 4 above) to be 0.00568 moles of ammonium sulfate and the heat (/>., Q) of the reaction to be 5680 J. calculate the enthalpy change of this reaction. Show your work with the correct units and number of significant figures.Explanation / Answer
mass of solution
m = 35.569 g of (NH4)2(SO4)
V = 80 ml solution
D = 1 g/ml
Find mass of oslution
V = 80 ml * 1 g/ml = 80g
MT =Mw + Ms
80g = MW + 35.569
Mw = 80-35.569 = 44.431 g
NOTE: consider posting all other questions in another set of Q&A. We are not allowed to answer to multiple questions in a single set of Q&A
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.