Given the concentrations, calculate the equilibrium constant for this reaction:
ID: 912043 • Letter: G
Question
Given the concentrations, calculate the equilibrium constant for this reaction: PCl3(g) + Cl2(g) PCl5(g) At equilibrium, the molar concentrations for reactants and products are found to be [PCI3] = 0.20 M. [Cl2] = 0.25 M and [PCl5] = 1.20 M What a the equilibrium constant (Kc) for this reaction? The concentration of PCl3(g) is increased to 1 2 M. disrupting equilibrium. Calculate the new ratio of products to reactants with this higher concentration of phosphorus trichloride. Assume that the reaction has not yet regained equilibrium.Explanation / Answer
PCl3 + Cl2 --> PCl5
[PCl3 ]= 0.2
[Cl2 ]= 0.25
[PCl5] = 1.20
Find Kc
Kc = [PCl5]/[PCl3 ][Cl2 ]
Kc = (1.20) / (0.25*0.20 ) = 24
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.