A 4.55 g sample of water is introduced into a 5.27 L flask containing some C_4 H
ID: 912442 • Letter: A
Question
A 4.55 g sample of water is introduced into a 5.27 L flask containing some C_4 H_10 gas. The flask is heated to 356.49 degree C at which temperature all of the water is converted to the gaseous phase, giving a total pressure in the flask of 11.134 atm. Calculate P_H_2 O (in atm) in the flask at 356.49 degree C. Report your answer to three decimal places in standard notation (i.e. 1.234 atm). Calculate P_C_4 H_10 (in atm) in the f,ask at 356.49 degree C. Report your answer to three decimal places in standard notation (i.e. 1.234 atm). i i ( SubrtlAnwwT) Tries 0/3 3. Calculate the mass of C_4 H_10 (in grams) in the flask at 356.49 degree C. Report your answer to three significant figures. Calculate X_C_4 H_10 in the flask at 356.49 degree C. Report your answer to three significant figures.Explanation / Answer
1) moles of vapours formed = moles of water present
Mass of water = 4.55 grams
Moles = 4.55 / 18 = 0.252 moles
Total pressure of flask = 11.134 atm
Temperature = T = 356.49 +273 = 629.49 K
Pressure exerted by vapours = moles of vapour X R X T / volume = 0.252 X 0.0821 X 629.49 / 5.27 = 2.471 atm
So partial pressure = Pressure of vapours / total pressure = 0.222
2) Partial pressure of C4H10 = Pressure / total pressure
Pressure of C4H10 = 11.134 - 2.471 = 8.663 atm
Partial pressure = 8.663 / 11.134 = 0.778
3) Moles of C4H10 = mass / mol wt of C4H10
we know that
Moles = Pressure X volume / R X Temperature = 8.663 X 5.27 / 0.0821 X 629.49 = 0.883
So mass of C4H10 = 0.883 X molecular weight = 0.883 X 58 = 51.124 grams
4) Mole fraction of C4H10 = X C4H10 = moles of C4H10 / total moles
Total moles = 0.883 + 0.252 = 1.135
Mole fraction = 0.883 / 1.135 = 0.778
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.