Need help on these two questions uranium metal specific heal g c at 200.0 \"C is
ID: 912978 • Letter: N
Question
Need help on these two questions
Explanation / Answer
Let m =mass of uranium metal
Heat lost by uranium metal =heat gained by heavy water ( under adiabatic conditions)
Heat gained or lost= mass* specific heat* temperature difference
m*0.117*(200-28.5)= 1L*1.1*1000g/L * 4.211* (28.5-25.5)
m= 164.5 gm
Density of uranium =19.05 g/cc
Volumeof uranium = 164.5/19.05=8.63cc
Volume of cube= l3= 8.63 ( l is length of cube), l =2.05cm
b)
9.8 gms of H2SO4 increased the temperature
Delt= 19.8-10= 9.8 deg.c
The reaction is H2SO4+H2O....> HSO4- + H3O+
Once mixed (sulfuric acid is 9.8 gms compared to 175 gm of water, hence specific heat of mixture can be assumed same as that of water. ( 4.18 j/g.deg.c)
Energy change= Total mass ( 175+9.8)* 4.18 j/g.deg.c (19.8-10)= 7570.147 joules
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.