A reactor is charged with 1,000 [ton] of A (solid) and is continuously fed with
ID: 913339 • Letter: A
Question
A reactor is charged with 1,000 [ton] of A (solid) and is continuously fed with a liquid stream of 1 [ton/h] of B with 10 % w/w of contaminant D.2A + 5B rightarrow 40C A + D rightarrow 24E + 2C (both reactions have 100 % conversion) The products of the reactions are gases, and it is desirable to remove 90 % of the contaminating E from this stream, so an adsorption tower will be installed to remove contaminant E. The tower can withdraw 0.05 [kg] E/kg of adsorbent. What is the molecular weight of E Calculate the load of adsorbent (kg) required if the adsorbent must be regenerated every three reactor loads. MW_A = 150; MW_B = 60; MWC = 15; MW_D = 24 MW_E = 6, 21,245.85 [ton].Explanation / Answer
As per stoichiometry for 2moles of A we need 5 moles of B, so per hour we are giving 1 tons
So the moles fed in each hour = 907Kg
Out of this the % of B = 90%
so amount fed of B = 816.3 Kg
So moles of B fed = 816.3 / 60 = 13.6 Kmoles
So moles of A that will react = 13.6 X 2 / 5 moles of A = 5.44 Kmoles
As per stoichiometry the product formed (C) will be = 40 / 5 times of B used = 40 X 13.6 / 5 = 108.8Kmoles
Now out of fed stream 10% is D
so the amount of D fed = 90.7 Kg
Moles of D fed = MAss / mol wt = 90.7 / 24 = 3.78 Kmoles
so moles of E formed = 24 X of moles of D fed = 90.72 Kmoles
The tower can withdraw 0.05Kg
so molecular weight = mass / moles = 0.05 / 90.72 = 5.5 nearly equal to 6.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.