A 10 wt% aqueous sulfuric acid solution ( = 1.066 g/mL) flows through a 75 m lon
ID: 913965 • Letter: A
Question
A 10 wt% aqueous sulfuric acid solution ( = 1.066 g/mL) flows through a 75 m long pipe with a 4 cm diameter at a rate of 94 L/min.
a) What is the molarity of sulfuric acid in the solution?
b) How long (in seconds) would it take to fill a 55-gallon drum, and how much sulfuric acid (lbm) would the drum contain? (You should arrive at your answers with two, dimensional equations.)
c)
a) What is the molarity of sulfuric acid in the solution?
b) How long (in seconds) would it take to fill a 55-gallon drum, and how much sulfuric acid (lbm) would the drum contain? (You should arrive at your answers with two, dimensional equations.)
c)
Explanation / Answer
a) Let us consider 1 kg solution = 1000 g
Volume of solution = mass/density = 1000 / 1.066 = 938 ml = 0.938 L
for 1 kg solution sulphuric acid present = ( 10/100) x 1 = 0.1 kg = 100 g
sulphuric acid moles = mass/molar mass = 100 / 98.079 = 1.0196
Molarity = moles of H2SO4 / solution vol in L = 1.0196 /0.938 = 1.087 M
b) 55 galons = 55 x 3.78541 = 208.19755 L
Rate of slow = 94 L /min
we need 208.19755 L
Hence time = Volume / rate = 208.19755 /94 = 2.21486 min
Time in s = 60 x time in min = 2.24186 x 60 =132.9 s = 133 s
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.