Concept: Density () of a substance is defined as mass (m) divided by volume (V).
ID: 914712 • Letter: C
Question
Concept:
Density () of a substance is defined as mass (m) divided by volume (V).
[ ho=rac{m}{V}] =mV
Question:
The mass and volume (try to use two approaches to measure the volume) of an unknown pure metal block are measured in laboratory. Mass is 100 g, and volume is 11.2 cm3. What is this pure metal block made of?
The following link provides a list of densities of pure metals.
https://sites.google.com/site/chempendix/densities-of-pure-metals (Links to an external site.)
Copper
Lead
Zinc
Aluminum
Explanation / Answer
d = m/V
d = 100 g / 11.2 cm3 = 8.9286 g/cm3
According to this value, and the list of density of metals:
Zinc = 7.14 g/cm3
Lead = 11.3 g/cm3
Copper = 8.96 g/cm3
The answer is Copper (Cu).
Hope this helps
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.