What will be the concentration after 465 s? Chrome File Edit View History Bookma
ID: 916897 • Letter: W
Question
What will be the concentration after 465 s?
Chrome File Edit View History Bookmarks People Window Help -100%-), Wed 5:36 PM a E CUNY Borough of Manhat www.saplinglearning.com/x Emmily fi Dwww.saplinglearning.com/ibiscms/mod/ibis/view.php?id-2020658 Map MG Late subm sapling leaming The rate constant for the reaction is 0.620 M1 s1 at 200 °C. A products Points P Grade Cat Descripti Policies: If the initial concentration of A is 0.00930 M, what will be the concentration after 465 s? Number You can You can assignm You can you get i You lose in yourq answer. For multi on the n Help PreviousCheck Answer Next Exit HintExplanation / Answer
Assume this is elementary reaciton, therefore it is first order reaction
[A] = [A0]*exp(-kt)
K = 0.620
[A0] = 0.0093
t = 465s
Find concnetration
substitute here
[A] = [A0]*exp(-kt)
[A] =0.0093*exp(-0.62*465)
[A] = 5.772*10^-128 ... so practically everything is reacted
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.