Heat Effects and Calorimetric Mass of beaker plus solid 34.7g Mass of water,mH_2
ID: 917363 • Letter: H
Question
Heat Effects and Calorimetric Mass of beaker plus solid 34.7g Mass of water,mH_2O 47.6g Mass of solid. m3 6.0g Original temperature 22.7 degree C Final temperature 38.9 degree C 2H2O for the reaction (Eq. 1) (S.H. = 4.18 J/g degree C) joules Delta H for the reaction (Eq. 5) joules The quantity you have just calculated is approximately* equal to the heat of solution of your sample. Calculate the heat of solution per gram of solid sample. Delta H solution = joules/g The solution reaction is endothermic exothermic. (Underline correct answer.) Give your reasoning. solid unknown no. Formula of compound used (if furnished) Molar mass g Heat of solution per mole of compound KJExplanation / Answer
Rise in temperature = 38.9 - 22.7 = 16.2 OC.
delta H = Heat gained by water = mass of water x specific heat of water x rire in temp
= 47.6 x 4.18 x 16.2 = 3223.28 Joules
Heat of solution per gram = delta H / mass of solid = 3223.28 Joules/ 6.0 g = 537.21 Joules/ g
The reaction is exothermic, because heat is released as there is a rise in temperature.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.