At a temperature of 500 K, the equilibrium constant of the reaction 2 NO(g) + O_
ID: 918088 • Letter: A
Question
At a temperature of 500 K, the equilibrium constant of the reaction 2 NO(g) + O_2(g) 2 NO_2(g) is K_c = 6.9 10^5. At this temperature, a vessel containing a mixture of these gases is found to contain concentrations of 0.012 M NO. 0.20 M O_2, and 0.16 M NO_2. It can be concluded that from this point on the reaction will: The exothermic reaction Si(s) + 2 Cl_2(g) SiCl_4(g) is used in the photovoltaic cell Industry. A mixture of 2 moles of silicon, 0.5 moles of chlorine and 0.1 mole of silicon tetrachloride is placed in a 10-L cylinder equipped with a movable piston at a temperature of 820 degree If 0.2 mole of chlorine is removed from the reaction vessel, the equilibrium will:Explanation / Answer
Calculate Q
Q = [NO2]^2 / ([NO]^2[O2])
Q = (0.16^2)/((0.012^2)*(0.20)) = 888.8888
If Q < K; then it favours the reactants
7
[Si] = 1 since is solid
[Cl2] ) 0.5/10 = 0.05
[SiCl4] = 0.1/10 = 0.01
Q = [SiCl4]/[Cl2]^2
Q = 0.01 / (0.05^2) = 4
question, if you remove Cl2, then you remove reactants, therefore, the shift goes toward reactants in order to replace the decrease
Shift goes to left
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.