The following values may be useful when solving this tutorial. Constant Value EC
ID: 918119 • Letter: T
Question
The following values may be useful when solving this tutorial. Constant Value
ECu 0.337 V
ENi -0.257 V R 8.314
Jmol1K1 F 96,485 C/mol
T 298 K
Part A In the activity, click on the Ecell and Keq quantities to observe how they are related. Use this relation to calculate Keq for the following redox reaction that occurs in an electrochemical cell having two electrodes: a cathode and an anode. The two half-reactions that occur in the cell are Cu2+(aq)+2eCu(s) and Ni(s)Ni2+(aq)+2e The net reaction is Cu2+(aq)+Ni(s)Cu(s)+Ni2+(aq) Use the given standard reduction potentials in your calculation as appropriate.
Explanation / Answer
we know that
oxidation takes place at anode
so
anode reaction :
Ni(s) -----> Ni+2 + 2e-
also
reduction takes place at cathode
so
cathode reaction :
Cu+2 + 2e- ---> Cu
we know that
Eo cell = Eo cathode - Eo anode
Eo cell = Eo Cu+2/Cu - Eo Ni+2/Ni
using given values
we get
Eo cell = 0.337 - ( -0.257)
Eo cell = 0.594 V
now
according to nernst equation
E= Eo - ( 0.0592/n) log Q
at equilibrium
E = 0 and Q = Keq
so
0 = Eo - ( 0.0592/n) log Keq
Eo = (0.0592/n) log Keq
here
n =2 as two electrons are transferred
so
0.594 = (0.0592/2) log Keq
Keq = 1.17 x 10^20
so
the equilibrium constant is 1.17 x 10^20
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.