Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

How many grams of CaCl_2 are needed to make 399.1 g of a solution that is 33.5%

ID: 921626 • Letter: H

Question

How many grams of CaCl_2 are needed to make 399.1 g of a solution that is 33.5% (m/m) calcium chloride in water? Note that mass is not technically the same thing as weight, but (m/m) has the same meaning as (w/w). How many grams of water are needed to make this solution? What is the volume percent % (v/v) of an alcohol solution made by dissolving 149 mL of isopropyl alcohol in 765 mL of water? (Assume that volumes are additive.) The mass of solute per 100 mL of solution is abbreviated as % (m/v). (The abbreviation % (w/v) is also common.) How many grams of sucrose are needed to make 885 mL of a 35.0% (w/v) sucrose solution?

Explanation / Answer

a.

m/399.1 = 33.5/100

m= 133.7 g

water m= 399.1 – 133.7 = 265.4

b.

% = 100 x 149/(149+765) = 16.3 %

c.                

m = 885 mL x 35.0/100 = 309.75 or 310 g (rounded value)

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote