How many grams of CaCl_2 are needed to make 259.7 g of a solution that is 34.5%
ID: 1054358 • Letter: H
Question
How many grams of CaCl_2 are needed to make 259.7 g of a solution that is 34.5% (m/m) calcium chloride in water? Note that mass Is not technically the same thing as weight, but (m/m) has the same meaning as (w/w). How many grams of water are needed to make this solution? What is the volume percent % (v/v) of an alcohol solution made by dissolving 121 mL of isopropyl alcohol in 737 mL of water? (Assume that volumes are additive.) The mass of solute per 100 mL of solution is abbreviated as % (m/v). (The abbreviation % (w/v) is also common) How many grams of sucrose are needed to make 650 mL of a 32.0% (w/v) sucrose solution?Explanation / Answer
Ans. a. 34.5 % m/m (= mass/ mass) solution means 34.5 gram solute (here, CaCl2) in total 100 gram solution.
Given, total amass of the solution = 259.7 gram
Amount (mass) of CaCl2 = 34.5 % of 259.7 gram = 89.5965 gram
Mass of water = total mass of solution – mass of CaCl2
= 259.7 gram - 89.5965 gram = 170.1035 gram
Ans. b. total volume of the solution = volume of solute + volume of water (solvent)
= 121 mL + 737 mL = 858 mL
% (V/V) concentration of alcohol = (volume of alcohol / total volume of solution) x 100
= (121 mL / 858 mL) x 100
= 14.10 %
Ans. c. Given, total volume of the solution = 655 mL
32.0 % (weight / volume) means 32.0 gram solute in 100 mL of solution.
So, 32% = 32 gram solute / 100 mL solution
amount (mass) of sucrose required = (32 gram/ 100 mL) x 655 mL
= 209.60 gram
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.