When 38.0 mL of 0.1250 M H 2 SO 4 is added to 100. mL of a solution of Pb(NO 3 )
ID: 922406 • Letter: W
Question
When 38.0 mL of 0.1250 M H2SO4 is added to 100. mL of a solution of Pb(NO3)2, a precipitate of PbSO4 forms. The PbSO4 is then filtered from the solution, dried, and weighed. If the recovered PbSO4 is found to have a mass of 0.0471 g, what was the concentration of nitrate ions in the original solution, assuming that all of Pb2+ has been precipitated?
Question 12 options:
1.55 × 10–3 M
3.11 × 10–3 M
1.55 × 10–4 M
6.20 × 10–3 M
3.10 × 10–4 M
1.55 × 10–3 M
3.11 × 10–3 M
1.55 × 10–4 M
6.20 × 10–3 M
3.10 × 10–4 M
Explanation / Answer
we know that
moles = mass / molar mass
also
molar mass of PbS04 = 303 g/mol
so
moles of PbS04 = 0.0471 / 303
moles of PbS04 = 1.55 x 10-4
given all the Pb+2 has been precipitated
so
this moles of Pb+2 have come from Pb(N03)2
now
Pb(N03)2 --> Pb+2 + 2 N03-
we can see that
moles of N03- = 2 x moles of Pb+2
so
moles of N03- = 2 x 1.55 x 10-4
moles of N03- = 3.1 x 10-4
now
we know that
conc = moles / volume (L)
so
[N03-] = 3.1 x 10-4 / 100 x 10-3
[N03-] = 3.1 x 10-3
so
the concentration of nitrate ions is 3.1 x 10-3 M
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.