a) When heated, calcium carbonate decomposes to yield calcium oxide and carbon d
ID: 923623 • Letter: A
Question
a) When heated, calcium carbonate decomposes to yield calcium oxide and carbon dioxide gas via the reaction CaCO3(s)CaO(s)+CO2(g) What is the mass of calcium carbonate needed to produce 55.0 L of carbon dioxide at STP?
b) Butane, C4H10, is a component of natural gas that is used as fuel for cigarette lighters. The balanced equation of the complete combustion of butane is
2C4H10(g)+13O2(g)8CO2(g)+10H2O(l)
At 1.00 atm and 23 C, what is the volume of carbon dioxide formed by the combustion of 2.00 g of butane?
Explanation / Answer
a)
at SSTP = 22.4 L is 1 mol
then
55/22.4 = 2.4553 mol of CO2 present
then, since ratio is 1:1: there is 2.4553 mol of CaCO3
mass of CaCO3 = 2.4553*100 = 245.3 g of CaCO3
B)
2 g of butane
mol = mass/MW = 2/58 = 0.03448 mol o fbutane
then expect
2:8 = 4*0.03448 = 0.13792 mol of CO2
apply ideal gas law
PV = nRT
V = nRT/P
V = 0.13792*0.082*(23+273)/(1) = 3.3475 L of CO2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.